facebook english polski

choose language:

 • Witamy na naszej stronie !!!

  Zapraszamy do nauki jazdy z

  PASS WITH MATT

 • Nauka Jazdy

  Bezstresowo

  Szybko

 • Tanio

  i profesjonalnie


Pytania Show Me Tell Me


PytanieOdpowiedź
Pokaż / wyjaśnij, jak przed rozpoczęciem jazdy sprawdzić, że system wspomagania układu kierowńczego jest sprawny.Jeśli z trudnością obracasz kierownicą, może to świadczyć o tym, że system wspomagania układu kierowniczego nie działa poprawnie. Przed rozpoczęciem jazdy możesz to sprawdzić na dwa proste sposoby:
1 - delikatnie skręć kierownicą, przytrzymaj ją w takiej pozycji i włącz silnik – powinieneś poczuć, że skręcanie kierownicą staje się łatwiejsze;
2 – wykonaj skręt kierownicą zaraz po ruszeniu z miejsca – to od razu pozwoli ci ocenić, czy wspomaganie działa.
Powiedz, gdzie znajdziesz informację na temat zalecanego ciśnienia powietrza w oponach tego samochodu, oraz opisz, jak należy sprawdzać ciśnienie.Zalecane ciśnienie dla opon pojazdu znajdziesz w jego instrukcji obsługi. Należy używać poprawnie działającego ciśnieniomierza. Ciśnienie należy sprawdzać i korygować, kiedy opony są zimne. Należy pamiętać o kole zapasowym i o założeniu kapturków na zawory.
Pokaż, jak sprawdzić, czy ręczny hamulec nie jest nadmiernie zużyty. Musisz przez cały czas mieć pełną kontrolę nad pojazdem.Najpierw naciśnij mocno pedał hamulca (aby zapewnić sobie kontrolę nad pojazdem w momencie, gdy zwolnisz hamulec ręczny), a potem zaciągnij dźwignię hamulca ręcznego. Jeżeli hamulec jest w pełni zaciągnięty i blokuje koła pojazdu, dźwignia nie powinna osiągać swojego maksymalnego położenia.
Pokaż, jak sprawdzić, czy w samochodzie działają kierunkowskazy.Włącz kierunkowskazy lub światła awaryjne i sprawdź, czy świecą się odpowiednie światła (jeśli to konieczne, wcześniej przekręć kluczyk w stacyjce, ale uważaj, by nie uruchomić silnika).
Powiedz, jak sprawdzić działanie hamulców przed rozpoczęciem jazdy.Podczas naciskania pedału hamulca nie możemy mieć uczucia zbyt dużego luzu ani „gąbczastości”. Hamulce należy sprawdzić po ruszeniu z miejsca. Podczas hamowania pojazdu nie powinno „ściągać” na żadną ze stron.
Wskaż, gdzie jest zbiorniczek płynu do spryskiwacza szyb, i powiedz, jak sprawdzić jego poziom.Wskaż zbiorniczek i wyjaśnij, jak sprawdzić poziom płynu.
Pokaż, jak sprawdzić w tym pojeździe działanie świateł hamowania (egzaminator może pomoc, jeśli trzeba wcześniej włączyć stacyjkę; nie można uruchamiać silnika).Naciśnij pedał hamulca, zobacz, czy światło odbija się w oknach, drzwiach garażu itp. Lub poproś kogoś o pomoc (może być konieczne wcześniejsze przekręcenie kluczyka w stacyjce: należy przy tym uważać, by nie uruchomić silnika).
Pokaż, jak przełączyć światła ze świateł mijania na drogowe, i wyjaśnij, jak sprawdzić, pozostając wewnątrz pojazdu, że świecą się światła drogowe.Włącz włącznik świateł (wcześniej przekręć kluczyk w stacyjce lub włącz silnik, jeśli to konieczne), sprawdź kontrolkę świateł drogowych na desce rozdzielczej.
Powiedz po czym poznasz, że wystąpił problem z systemem ABS.Jeśli system ABS nie jest sprawny, powinna się zapalić na desce rozdzielczej lampka ostrzegawcza.
Powiedz, jak sprawdzić właściwe ustawienie zagłówka, aby sta nowił jak najlepszą ochronę w razie wypadku.Zagłówek powinien być ustawiony w taki sposób, aby jego sztywna część znajdowała się na wysokości oczu lub górnej części uszu, możliwie najbliżej tyłu głowy. Zauważ, że niektórych zagłówków nie można regulować.
Podnieś maskę slinka wskaż, gdzie znajduję się zbiorniczek płyn u hamulcowego i powiedz, jak sprawdzić, czy jego poziom jest odpowiedni.Wskaż zbiorniczek i sprawdź, czy poziom płynu jest pomiędzy oznaczeniem minimum i maksimum.
Powiedz, jak sprawdzić, czy opony mają wystarczającą, grubość bieżnika oraz czy ich ogólny stan pozwala na bezpieczną jazdę.O dobrym stanie opon świadczy brak nacięć lub wybrzuszeń. Bieżnik powinien mieć co najmniej 1,6 mm głębokości na ¾ szerokości opony, na całym jej zewnętrznym obwodzie.
Pokaż jak sprawdzić, czy działa sygnał dźwiękowy pojazdu (wyłącznie poza drogą publiczną).Sprawdzenie polega na użyciu sygnału dźwiękowego (wcześniej przekręć klucz w stacyjce, jeśli to konieczne).
Pokaż, jak wyczyścić przednią szybę, używając spryskiwacza i wycieraczek.Włącz odpowiedni włącznik spryskiwacza i wycieraczek (w razie konieczności wcześniej przekręć kluczyk w stacyjce).
Pokaż, jak sprawdzić działanie przednich i tylnych świateł (nie ma potrzeby wysiadania z pojzdu).Włacz włacznik świateł (wcześniej przekreć kluczyk w stacyjce, jeśli to konieczne). Następnie powiedz, że trzeba obejść pojazd dookoła i sprawdzić, czy światła się palą . (Ponieważ jest to pytanie typu „Powiedz” nie ma potrzeby fizycznego sprawdzania działania świateł).
Pokaż, jak ustawić nawiew i ogrzewanie szyb, aby skutecznie, usunąć parę z wszystkich szyb, w tym , zarówno z tylnej, jak i przedniej szyby.Ustaw odpowiednie pokrętła: dmuchawę, temperaturę, kierunek i źródło nawiewu oraz ogrzewanie szyby w celu usunięcia pary lub szronu z szyb. Nie trzeba w tym celu urachamiać silnika.
Podnieś maskę silnika, wskaż, gdzie można sprawdzić poziom oleju silnikowego, i powiedz, w jaki sposób można sprawdzić, czy w silniku jest wystarczająca ilość oleju. Wskaż bagnet/wskaźnik poziomu oleju i powiedz, że poziom powinien być pomiędzy oznaczeniem miniumum i maksiumum.
Podnieś maskę silnika, wskaż, gdzie sprawdza się poziom płynu chłodniczego, i powiedz, w jaki spoób można sprawdzić, czy w silniku jest wystarczająca ilość płynu.Wskaż oznaczenie minimum i maksimum na zbiorczniczku płynu (jeśli jest zamontowany) lub wskaż odpowiednie miejsce na korku chłodnicy. Opisz jak uzupełniać poziom płynu w chłodnicy.
Pokaż jak włączyć tylnie światło (światła) przeciwmgielne i wyjaśnij, kiedy należy z niego (nich) korzystać (nie ma potrzeby wysiadania z pojazdu).Włącz odpowiedni przełącznik (w razie konieczności wcześniej przekręć kluczyk w stacyjce i światła mijania). Sprawdź czy pali się odpowiednia kontrolka na desce rozdzielczej. Objaśnij zastosowanie świateł przeciwmgielnych.